Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: profanum przestrzeń świecka przestrzeń święta sacrum
Źródło: Katarzyna Szlendak, Sacrum i profanum w przestrzeni mieszkalnej, "Kultura - Media - Teologia", 2011( 6) nr 3, s. 53-67.
DOI: 10.21697/kmt.6.4
Mieszkanie to „uniwersum, które człowiek sobie buduje, naśladując wzorcowe dzieło stwórcze bogów, kosmogonię”. Człowiek współczesny przejawia duże podobieństwo do członka społeczeństwa tradycyjnego. Współcześnie większą różnicę widać pomiędzy tymi, którzy deklarują się jako osoby wierzące a tymi, którzy uważają się za niewierzących. W społeczeństwach tradycyjnych przykładów takich różnic jak dotąd nie odkryto. Choć nie wyklucza się postaw areligijnych. Dowodów jednak nie ma. Swój stosunek do świata, do religii, wyrażamy również w miejscu, w którym się mieszka. To nasz mikrokosmos, sami go budujemy. Autorka analizuje, w jaki sposób wierzący, a w jaki niewierzący identyfikują sacrum i profanum we wnętrzach swoich domostw.
ORCID: (nieznany)
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...