Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: profanum przestrzeń świecka przestrzeń święta sacrum

KMT 2011 nr 3 Pobierz PDF

Katarzyna Szlendak,

Sacrum i profanum w przestrzeni mieszkalnej

Źródło: Katarzyna Szlendak, Sacrum i profanum w przestrzeni mieszkalnej, "Kultura - Media - Teologia", 2011( 6) nr 3, s. 53-67.

DOI: 10.21697/kmt.6.4

Mieszkanie to „uniwersum, które człowiek sobie buduje, naśladując wzorcowe dzieło stwórcze bogów, kosmogonię”. Człowiek współczesny przejawia duże podobieństwo do członka społeczeństwa tradycyjnego. Współcześnie większą różnicę widać pomiędzy tymi, którzy deklarują się jako osoby wierzące a tymi, którzy uważają się za niewierzących. W społeczeństwach tradycyjnych przykładów takich różnic jak dotąd nie odkryto. Choć nie wyklucza się postaw areligijnych. Dowodów jednak nie ma. Swój stosunek do świata, do religii, wyrażamy również w miejscu, w którym się mieszka. To nasz mikrokosmos, sami go budujemy. Autorka analizuje, w jaki sposób wierzący, a w jaki niewierzący identyfikują sacrum i profanum we wnętrzach swoich domostw.

O autorach

Katarzyna Szlendak

ORCID: (nieznany)

urodzona 19 maja 1986 roku w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2011 roku obroniła pracę magisterską pt.: „Antropologia wnętrza. Zarządzanie w przestrzeni mieszkalnej”. Za osiągnięcia w nauce w roku 2004 została laureatką stypendium Prezesa Rady Ministrów, a w 2010 laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2011 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym UKSW w zakresie Teologii Kultury oraz naukę w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...