Zmarł ks. prof. dr hab. Antoni Lewek

W niedzielę, 18 lipca, w godzinach porannych zmarł po krótkiej, lecz ciężkiej chorobie ks. prof. dr hab. Antoni Lewek – twórca i pierwszy dyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie, członek Rady Naukowej KMT.

Ks. Antoni LewekKs. prof. Antoni Lewek był kapłanem archidiecezji poznańskiej (ur. 1940, wyśw. 1963). Studia specjalistyczne w zakresie homiletyki odbył na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1967-1971) oraz w Institut fur Katechetik und Homiletik w Monachium (1971-1973). Od 1973 był etatowym pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (do 1999 - Akademia Teologii Katolickiej) w Warszawie.

W latach 1983-1999 był kierownikiem Katedry Homiletyki ATK. W 1982-1997 (trzy kadencje) - przewodniczącym Sekcji Homiletów Polskich przy Komisji Episkopatu ds. Nauki Katolickiej. Od 2004 – był także etatowym pracownikeim Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie.

Był inicjatorem i organizatorem nowej specjalności studiów na Wydziale Teologicznym ATK: Teologii Środków Społecznego Przekazu. Od 2002 r. - dyrektor Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Inicjator i organizator (od 2009 - przewodniczący) Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Dziennikarskiej im. Jana Pawła II (PSEMiD). Był członkiem Rady Naukowej kwartalnika "Kultura - Media - Teologia". Opublikował ponad 300 publikacji naukowych – artykułów i książek.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci!