Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: Biblia Bóg Tomasz Merton dialog dialog etniczność ewangelizacja inny modernizm polityka relatywizm religia
Źródło: Mariusz Maciak, Recepcja duchowości Indii i Dalekiego Wschodu w medytacji Thomasa Mertona, "Kultura - Media - Teologia", 2016( 24) nr 1, s. 100-111.
DOI: 10.21697/kmt.24.7
Artykuł podejmuje zagadnienia związane z teologią duchowości i teologią religii w kontekście spotkania chrześcijaństwa z wielkimi religiami azjatyckimi, głównie buddyzmem i taoizmem w ujęciu jednego z najwybitniejszych prekursorów monastycznego dialogu międzyreligijnego, Thomasa Mertona. Amerykański trapista podejmuje próbę analizy doświadczenia buddyjskiej „pustki” (śunjata), taoistycznej zasady niedziałania (wu wei) oraz kontemplacji przyrody taoisty Chuang Tzu w zestawieniu z apofatyczną teologią Ojców Kościoła oraz katolicką mistyką św. Franciszka z Asyżu, Mistrza Eckharta i św. Jana od Krzyża. Celem jego mistycznych (medytacyjno-kontemplacyjnych) i publicystycznych dążeń jest stworzenie nowej syntezy duchowości uwzględniającej mistykę chrześcijańską i azjatycką przy całkowitym zachowaniu swojej katolickiej tożsamości.
ORCID: (nieznany)
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...