Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: dezinformacja globalizacja informacja internet manipulacja plotka słowo wolność słowa
Źródło: Żaneta Krawczyk-Antońska, Opowieść gminna w odsłonie Web 2.0 i jej wpływ na wolność słowa, "Kultura - Media - Teologia", 2013( 14) nr 3, s. 65-79.
DOI: 10.21697/kmt.14.4
Popyt na współczesną wersję opowieści gminnej wynika z rosnącego zapotrzebowania na emocje. Symultaniczność przekazu i wielość jego nadawców diametralnie zwiększyła siłę oddziaływania każdej informacji. Uprzywilejowaniem cieszą się jednak te, posiadające potencjał sensacyjnego newsa. Tak ukształtowana struktura informacyjnego popytu i podaży wpływa na proces korzystania z wolności słowa, co w połączeniu z anonimowością i brakiem odpowiedzialności za wygłaszane komentarze niejednokrotnie prowadzi do wypaczenia ideałów owych wartości. Stawianie na równi opinii i faktu, plotki i prawdy, przeformułowanie podmiotów tragicznych ludzkich historii w przedmioty masowej konsumpcji, uczy bezrefleksyjności i spłyca poziom debaty publicznej. Jaka jest wobec tego rzeczywista moc oddziaływania plotki w kulturze web 2.0? W jaki sposób deformuje podejście do wolności i swobód społeczeństwa obywatelskiego?
ORCID: (nieznany)
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...