Słowa kluczowe: drama dramat moralny integralny rozwój osoby refleksja sumienie

KMT 2018 nr 1 Pobierz PDF

Maria Szymańska,

Źródło: Maria Szymańska, Koncepcja integralnego rozwoju osoby według Karola Wojtyły kluczem do rozumienia dramatu moralnego człowieka, "Kultura - Media - Teologia", 2018( 32) nr 1, s. 162-178.

Celem artykułu jest ukazanie znaczenia koncepcji integralnego rozwoju osoby według Karola Wojtyły dla rozumienia dramatu moralnego człowieka, który niejednokrotnie staje wobec konfliktu wewnętrznego przyjmującego postać dramy. To, co „dzieje się” w człowieku i to, co z nim „dzieje się”, stanowi wartość dynamizującą jego rozwój, o ile jego sumienie jest właściwie ukształtowane i jest on zdolny do refleksyjno- -konstruktywnego przeżywania siebie w przestrzeni dramowej własnego „teatru wnętrza”.

Maria Szymańska

adiunkt w Katedrze Andragogiki i Aksjologii Pedagogicznej Akademii Ignatianum w Krakowie; Prezes Towarzystwa Naukowego „Educare”; członek: Institute of Sustainable Education, Baltic&Black Sea Circle Consortium; Zespołu Redakcyjnego „Edukacja Elementarna. W Teorii i Praktyce”; „Multidisciplinary Journal of School Education”; advisory board „Training and Practice Journal of Educational Sciences” (Hungary). Adres e-mail: mariaszymanska59@gmail.com