Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: Nauka społeczna kościół moralność personalizm ponowoczesność tożsamość tożsamość
Źródło: Bartosz Wieczorek, Etyczne rozumienie tożsamości w kontekście katolickiej nauki społecznej, "Kultura - Media - Teologia", 2015( 23) nr 4, s. 62-74.
DOI: 10.21697/kmt.23.4
Artykuł przedstawia główne koncepcje związane z rozumieniem tożsamości etycznej człowieka, przede wszystkim związane z katolicką nauką społeczną oraz koncepcję A. MacIntyre’a, która opiera się na etyce klasycznej. Przegląd głównych koncepcji związanych z tożsamością etyczną pokazuje, iż bez jej właściwego rozumienia nie da się sformułować żadnych zasad związanych z życiem społecznym. Ważne jest też podkreślenie, iż bez określonych rozstrzygnięć na gruncie metafizyki klasycznej i antropologii sformułowanie koncepcji tożsamości etycznej jest niemożliwe. Tożsamość etyczna człowieka jest to relacja zależności i zarazem zgodności postępowania człowieka z jego naturalnym rozwojem jako bytu osobowego. W artykule przedstawione są też poglądy kwestionujące pojęcie tożsamości etycznej człowieka i podkreślające płynność i niedookreśloność życia nowoczesnego człowieka (R. Rorty, Z. Bauman). Taka dekonstrukcja pojęcia tożsamości prowadzi do destrukcji podmiotu ludzkiego.
ORCID: 0000-0001-7724-5821
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...