Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: Maria Lactans abiekt ambiwalencja sacrum ciąża poronienie tabu

KMT 2020 nr 2 Pobierz PDF

Piotr Kamiński,

Ciało ciężarne w sztuce współczesnej na tle koncepcji abiektu Julii Kristevej

Źródło: Piotr Kamiński, Ciało ciężarne w sztuce współczesnej na tle koncepcji abiektu Julii Kristevej, "Kultura - Media - Teologia", 2020( 41) nr 2, s. 127-143.

DOI: 10.21697/kmt.41.6

Poniższy tekst stanowi analizę twórczych dokonań trzech artystek: Fridy Kahlo, Aliny Szapocznikow oraz Iris van Zanten. Każde z dobranych przedstawień nawiązuje do ciąży, porodu, poronienia lub karmienia piersią. Wybrane teksty kultury zinterpretowane zostały na tle koncepcji obiektu, spopularyzowanej przez językoznawczynię i psychoanalityczkę Julię Kristevę. Poza tą koncepcją, która stanowić będzie główną metodę analizy, odwołano się również do ustaleń z kręgu klasycznej psychoanalizy, antropologii feministycznej oraz teorii ambiwalencji sacrum. W sporządzonych analizach koncentruję się na wizerunkach ciężarnego ciała w sztuce, w jaki sposób upodabnia się ono do abiektu, ale też pochylam się nad strategiami operowania nim: tabuizacji, sakralizacji czy sublimacji.

O autorach

Piotr Kamiński

ORCID: 0000-0002-7918-9875

Absolwent socjologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kulturo- znawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Producent muzyki elektroakustycznej oraz eksperymentujący wokalista. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół muzyki eksperymentalnej, sound artu, antropologii głosu oraz sztuki art brut i twórczości osób z zaburzeniami psychicznymi, na temat której prowadził także badania społeczne.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...