Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: choroba doświadczenie mistycyzm nawrocenie postsekularyzm transcendencja Éric-Emmanuel Schmitt
Źródło: Łucja Demby, Bóg w podróży służbowej. Transcendentny wymiar choroby i śmierci w powieści i filmie Oskar i pani Róża w kontekście biografii duchowej Érica-Emmanuela Schmitta, "Kultura - Media - Teologia", 2023( 53) nr 1, s. 73-93.
DOI: 10.21697/kmt.53.4
Rzadko się zdarza, aby reżyserem filmowej adaptacji był sam autor utworu literackiego. Tak jest jednak w przypadku Érica-Emmanuela Schmitta, który w roku 2002 napisał bestsellerową powieść Oskar i pani Róża, a siedem lat później wyreżyserował film o takim samym tytule. Autorka artykułu traktuje książkę i film Schmitta jako jedną, rozłożoną w czasie i rozpisaną na dwa różne media, wypowiedź. Oba te dzieła Łucja Demby analizuje w kontekście nawrócenia samego Schmitta, opisanego w jego innej książce – Noc ognia. Zwraca ona uwagę na fakt, że twórczość tego autora jest bliska nurtowi współczesnego postsekularyzmu, kładącego nacisk na indywidualny wymiar relacji z Bogiem. Sytuacje ekstremalne, takie jak śmiertelna choroba, pozwalają lepiej zrozumieć chrześcijańską ideę Boga cierpiącego i zbliżają człowieka do niego.
Uniwersytet Jagielloński
ORCID: 0000-0001-8786-9849
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...