Słowa kluczowe: choroba doświadczenie mistycyzm nawrocenie postsekularyzm transcendencja Éric-Emmanuel Schmitt

KMT 2023 nr 1 Pobierz PDF

Łucja Demby,

Źródło: Łucja Demby, Bóg w podróży służbowej. Transcendentny wymiar choroby i śmierci w powieści i filmie Oskar i pani Róża w kontekście biografii duchowej Érica-Emmanuela Schmitta, "Kultura - Media - Teologia", 2023( 53) nr 1, s. 73-93.

Rzadko się zdarza, aby reżyserem filmowej adaptacji był sam autor utworu literackiego. Tak jest jednak w przypadku Érica-Emmanuela Schmitta, który w roku 2002 napisał bestsellerową powieść Oskar i pani Róża, a siedem lat później wyreżyserował film o takim samym tytule. Autorka artykułu traktuje książkę i film Schmitta jako jedną, rozłożoną w czasie i rozpisaną na dwa różne media, wypowiedź. Oba te dzieła Łucja Demby analizuje w kontekście nawrócenia samego Schmitta, opisanego w jego innej książce – Noc ognia. Zwraca ona uwagę na fakt, że twórczość tego autora jest bliska nurtowi współczesnego postsekularyzmu, kładącego nacisk na indywidualny wymiar relacji z Bogiem. Sytuacje ekstremalne, takie jak śmiertelna choroba, pozwalają lepiej zrozumieć chrześcijańską ideę Boga cierpiącego i zbliżają człowieka do niego.

Łucja Demby

ORCID: 0000-0001-8786-9849

filmoznawca, profesor uczelni w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ w Krakowie. Zajmuje się teorią i analizą filmu, a także badaniami o charakterze interdyscyplinarnym (m.in. związki filmu i teatru, rola muzyki w teatrze i filmie). Interesuje się kulturą francuską. Laureatka konkursu Sindacato Nazionale Giornalisti Cinematografici Italiani w Rzymie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, a także Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.