Słowa kluczowe: Dziennikarstwo Kino PRL Polska cenzura film manipulacja prasa radio telewizja

KMT 2013 nr 4 Pobierz PDF

Agnieszka Barczyk-Sitkowska,

Źródło: Agnieszka Barczyk-Sitkowska, Dziennikarz w czasach Polski Ludowej. Podobieństwa między wizerunkiem rzeczywistym i filmowym, "Kultura - Media - Teologia", 2013( 15) nr 4, s. 61-72.

Analizując wizerunek dziennikarza w wybranych filmach z czasów Polski Ludowej (Człowiek z żelaza, Człowiek z marmuru i Bez znieczulenia Andrzeja Wajdy, Weryfikacja Mirosława Gronowskiego oraz Mniejsze niebo Janusza Morgensterna), można dostrzec wiele podobieństw do opisów pracy dziennikarzy tego okresu, prezentowanych w opracowaniach teoretycznych. Co ciekawe, zależność ta istnieje mimo cenzurowania filmów z tych czasów. Znaczna liczba punktów wspólnych między tymi dwiema płaszczyznami potwierdza tezę, że film fabularny może pozostawać nośnikiem wiedzy o przeszłości – zwłaszcza, jeśli można go nazwać współczesnym w analizowanym przedziale czasowym.

Agnieszka Barczyk-Sitkowska

Uniwersytet Łódzki

ORCID: 0000-0002-1149-2317

Dr Agnieszka Barczyk-Sitkowska – absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz kulturoznawstwa (specjalność: filmoznawstwo) Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie pracownik KDiKS UŁ. Zainteresowania naukowe: telewizja i jej gatunki, montaż filmowy, reklama audiowizualna, badania reklamy.