Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: Positio Stanisław Streich Summarium Documentorum beatyfikacja męczeństwo
Źródło: Wojciech Mueller, Za cenę kapłańskiej krwi ks. Stanisława Streicha. „Zbrodnia lubońska” w świetle dokumentów procesu beatyfikacyjnego, "Kultura - Media - Teologia", 2022( 50) nr 2, s. 106-129.
DOI: 10.21697/kmt.50.6
Mimo upływu lat zamordowanieks. Stanisława Streicha – lubońskiego proboszcza 27 lutego 1938 r. wciąż intryguje. Wszystkie płaszczyzny zbrodni mają znaczenie polityczne, światopoglądowe i społeczne i biorą swój początek z jej motywów i są ze sobą ściśle powiązane. Co więcej, mogą być poznawane ze względu na mnogość dokumentówi archiwalnych materiałów, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Zamordowany kapłan – męczennik za wiarę, który zginął z ręki komunistycznego zbrodniarza Wawrzyńca Nowaka, był ofiarnym duszpasterzem, który w pełni żył oddaniemi służbie Kościołowi w trudnych czasach. W parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu na przestrzeni lat powstały liczne inicjatywy zmierzające do procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego, który rozpoczął się 28 października 2017 r. Po półtorarocznej pracy Trybunału, Komisji Historycznej oraz Komisji Teologów Cenzorów 13 kwietnia 2019 r., w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu odbyła się ostatnia publiczna sesja kończąca proces diecezjalny ks. Stanisława Streicha. Obszerna procesowa dokumentacja, licząca prawie 3,5 tysiąca stronic, została przygotowana do przekazania jej do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Z tego powodu do zasadniczych prac postulatora na etapie rzymskim należało opracowanie Positio, które jest podstawowym dokumentem pracy przy studiowaniu i pogłębieniu danej sprawy. Cała Positio supermartyrio Servi Dei Stanislai Streich została tak opracowana, by mogła wystarczyć do wyrobienia obiektywnego sądu biegłym historykom i teologom, a następnie członkom Kongregacji, aby dzięki zebranym dowodom zdobyć pewność moralną przy udzieleniu odpowiedzi na dubium początkowe, które w procesie o męczeństwo ks. Stanisława Streicha brzmi następująco: „Czy udowodniono męczeństwo, jego przyczynę oraz opinię męczeństwa w takim zakresie o jaki chodzi w sprawie”? Odpowiedź na powyższe pytanie jest możliwa nie tylko po wnikliwej analizie zeznań świadków, ale przede wszystkim po pogłębieniu merytorycznym i analizie zebranej całej dokumentacji procesowej, która znajduje swoje odzwierciedlenie w jednej z części Positio, a mianowicie w Summarium Documentorum.
ORCID: 0000-0002-1354-7190
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...