Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: Rodzina Teatroteka fantom szczęście teatr teatr telewizji

KMT 2018 nr 4 Pobierz PDF

Katarzyna Flader-Rzeszowska,

Szczęście i jego fantomy w ekranizacjach Teatroteki

Źródło: Katarzyna Flader-Rzeszowska, Szczęście i jego fantomy w ekranizacjach Teatroteki, "Kultura - Media - Teologia", 2018( 35) nr 4, s. 124-138.

DOI: 10.21697/kmt.35.8

Artykuł koncentruje się na realizacjach ilmowych najnowszych utworów polskich dramatopisarzy produkowanych przez Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w ramach cyklu Teatroteka. Spektakle poruszają najbardziej palące zagadnienia współczesnego człowieka. Pytają o jego wartości i cele. Tym samym, wielokrotnie stają się namysłem nad sensem życia i opowieścią o poszukiwaniu szczęścia. Artykuł skupia się na ostatnich dziesięciu produkcjach, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia szczęścia. Dowodzi, że w najnowszej dramaturgii bohaterowie to częściej osoby nieszczęśliwe, którym różne braki biologiczne, psychologiczne, społeczne, a zwłaszcza negatywne relacje rodzinne przeszkadzają w osiągnięciu trwałego zadowolenia z życia. Postaci pozbawione wolicjonalnego działania szukają łatwych do zdobycia złudzeń szczęścia, które zwykle zasłaniają im szczęście realne i możliwe do osiągnięcia.

O autorach

Katarzyna Flader-Rzeszowska

ORCID: 0000-0002-4110-9788

prof. UKSW – historyk teatru, wykładowca akademicki. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Wydział Nauk Historycznych i Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, absolwentka Podyplomowych Studiów Humanistycznych w Polskiej Akademii Nauk. Doktorat i habilitację uzyskała w Instytucie Sztuki PAN. Adiunkt w Katedrze Dialogu Wiary z Kulturą UKSW. Redaktor naczelna kwartalnika „Kultura – Media – Teologia”, redaktorka miesięcznika „Teatr”. Autorka książek "Wypowiedzieć człowieka. Poezjoteatr Tadeusza Malaka" (Wrocław 2016), "Teatr przeciwko śmierci. Kryptoteologia Tadeusza Kantora" (Warszawa 2015), "Wędrowanie... Jednoosobowy teatr Wiesława Komasy" (Wrocław 2014), "Promieniowanie rapsodyzmu. W kręgu myśli i praktyki teatralnej Mieczysława Kotlarczyka" (Warszawa 2008), współautorka publikacji "Miejsca teologiczne w kulturze wizualnej" (Kraków-Warszawa 2013). Wielokrotna laureatka konkursów recytatorskich i festiwali teatrów jednego aktora.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...