Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: Bóg Polska Watykan duchowieństwo kościół liturgia religia religijność ludowa
Źródło: Wojciech Malesa, Synody piotrkowskie a polskie zwyczaje liturgiczne zachowane po przyjęciu trydenckiej reformy liturgii, "Kultura - Media - Teologia", 2014( 17) nr 2, s. 94-106.
DOI: 10.21697/kmt.17.6
Reformacja rozpoczęła w Kościele katolickim szczególny czas związany z koniecznością dokonania kodyfikacji i ujednolicenia dyscypliny kościelnej także w zakresie liturgii. Uchwały Soboru Trydenckiego oraz księgi wydane z jego polecenia stopniowo wchodziły do powszechnego użytku w całym Kościele. Ostateczne przyjęcie uchwał soborowych w Polsce nastąpiło w Polsce w roku 1564. Na synodach, z których wiele odbywało się w murach kościoła pw. św. Jakuba w Piotrkowie, duchowieństwo podejmowało działania zmierzające do zahamowania rozwoju protestantyzmu – między innymi ogłoszono Confessio catholicae fidei Christiana oraz polecono wydanie polskiej adaptacji Rituale Romanum – tzw. rytuału piotrkowskiego, zawierającego przepisy dotyczące sprawowania kultu ze szczególnym uwzględnieniem polskich zwyczajów. Zawarto w niej także przepisy dotyczące prowadzenia parafialnych ksiąg metrykalnych.
ORCID: (nieznany)
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...