Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: eschatologia pastorał symbolika szczęście złotnictwo

KMT 2018 nr 4 Pobierz PDF

Katarzyna Bogacka,

Symbolika szczęścia eschatologicznego w złotnictwie. Przykład pastorałów

Źródło: Katarzyna Bogacka, Symbolika szczęścia eschatologicznego w złotnictwie. Przykład pastorałów, "Kultura - Media - Teologia", 2018( 35) nr 4, s. 89-104.

DOI: 10.21697/kmt.35.6

Przedmiotem analizy jest symbolika eschatologicznego szczęścia w insygniach władzy kościelnej, na przykładzie pastorałów. Punktem wyjścia jest ukazanie przedmiotu rozważań w kategoriach teologii chrześcijańskiej, zgodnie z przyjętą tezą, że pojęcie szczęścia eschatologicznego dotyczy rzeczywistości raju opisanego w Księdze Rodzaju oraz raju, którego osiągnięcie stanowi ostateczne powołanie człowieka. O ile pierwszy raj przywoływany jest rzadko, jako typ raju przyszłego (unikalny przykład pastorału Erkanbalda w Hildesheim), to symbolizowanie szczęścia zbawionych jest kategorią bardzo szeroką, mieszczącą właściwie wszystkie motywy dekoracji pastorałów, ponieważ wszystkie one odnoszą się do ostatecznego celu człowieka. Najbardziej wyraziste są symbole zaczerpnięte z Apokalipsy, a ich popularność luktuuje, odzwierciedlając zmiany w teologii oraz społeczeństwie i kulturze. Ich dobór uwarunkowany jest możliwościami odczytania symboliki przez odbiorców (wiernych – uczestników liturgii).

O autorach

Katarzyna Bogacka

ORCID: 0000-0002-0149-4060

psycholog (mgr, UW) i historyk sztuki (UKSW, dr), adiunkt w Katedrze Edukacji i Kultury Wydziału Nauk Społecznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, kierownik Zakładu Psychologii i Pedagogiki Społecznej. Zainteresowania naukowe: badania i publikacje obejmują tematykę z zakresu historii sztuki, ikonografii oraz społeczno-kulturowego i psychologicznego funkcjonowania dzieła sztuki, dotyczą m.in. insygniów władzy kościelnej. Autorka 3 książek, redaktorka 3 książek, autorka kilkudziesięciu artykułów oraz publikacji zwartych.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...