Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: Rodzina dysfunkcja dzieci małżonek rodzic władza rodzicielska
Źródło: Daniel Jakimiec, Stadia rozwoju rodziny z osobą uzależnioną od alkoholu i ich znaczenie dla czynności procesowych sądu opiekuńczego w postępowaniu wykonawczym, "Kultura - Media - Teologia", 2019( 36) nr 1, s. 103-120.
DOI: 10.21697/kmt.36.6
Rodzina jest wspólnotą osób powiązanych ze sobą stosunkiem małżeńskim i rodzicielskim, a jednocześnie podstawową jednostką społeczną. Każda z rodzin w relacjach z otaczającym ją społeczeństwem, jako większą zbiorowością, oczekuje uznania i akceptowania jej tożsamości ze wszystkimi przyjętymi w niej zwyczajami i regułami postępowania. Aby było to możliwe, musi spełniać przypisywane jej przez społeczeństwo funkcje zgodne z jego interesem. Gdy nie pełni tych funkcji, wówczas staje się dysfunkcjonalna. Realizacja tych funkcji zależy w głównej mierze od postaw małżeńskich i rodzicielskich dorosłych członków rodziny, którzy przez swój związek stworzyli jej zręby. Postawy te różnią się w zależności od stadium rozwoju rodziny, to jest wczesnego, środkowego i końcowego. Najlepsze perspektywy anihilacji dysfunkcjonalności stwarza stadium wczesne, gdy małżonkowie wiążą swoje nadzieje i perspektywy z rozwojem rodziny. Pozostałe stadia jej rozwoju wymagają rozbudzenia nadziei i świadomości tych perspektyw.
ORCID: 0000-0003-1014-5759
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...