Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: Dziennikarstwo Facebook Twitter dezinformacja informacja internet manipulacja nowe media social media społeczności wirtualne
Źródło: Przemysław Szews, Serwisy społecznościowe jako źródło informacji dziennikarskiej – problemy i zagrożenia, "Kultura - Media - Teologia", 2014( 18) nr 3, s. 90-104.
DOI: 10.21697/kmt.18.5
Facebook i Twitter zmieniły sposób komunikacji w sieci. Obecnie, oprócz funkcji komunikatywnej, pełnią funkcję informacyjną. Coraz więcej najnowszych informacji, o tym co się dzieje na świecie, trafia do odbiorców za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Również dla dziennikarzy stanowią one cenne i ciekawe źródło informacji, ale także alternatywny kanał transmisji i publikacji materiałów. Media społecznościowe wykorzystywane są w dziennikarstwie, marketingu czy polityce. Niestety informacja umieszczana na takich serwisach jak Facebook czy Twitter w łatwy sposób może być zmanipulowana i fałszywa. „Martwe dusze”, fałszywe konta czy algorytmy sterujące tymi serwisami i ustalające hierarchię prezentowanych użytkownikom wydarzeń to tylko jedne z kilku zagrożeń związanych z mediami społecznościowymi. Choć są one cennym i chętnie wykorzystywanym źródłem informacji i ich nośnikiem to należy na umieszczane tam treści spojrzeć krytycznie.
ORCID: 0000-0002-0949-3097
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...