Słowa kluczowe: Dziennikarstwo Facebook Twitter dezinformacja informacja internet manipulacja nowe media social media społeczności wirtualne

KMT 2014 nr 3 Pobierz PDF

Przemysław Szews,

Źródło: Przemysław Szews, Serwisy społecznościowe jako źródło informacji dziennikarskiej – problemy i zagrożenia, "Kultura - Media - Teologia", 2014( 18) nr 3, s. 90-104.

Facebook i Twitter zmieniły sposób komunikacji w sieci. Obecnie, oprócz funkcji komunikatywnej, pełnią funkcję informacyjną. Coraz więcej najnowszych informacji, o tym co się dzieje na świecie, trafia do odbiorców za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Również dla dziennikarzy stanowią one cenne i ciekawe źródło informacji, ale także alternatywny kanał transmisji i publikacji materiałów. Media społecznościowe wykorzystywane są w dziennikarstwie, marketingu czy polityce. Niestety informacja umieszczana na takich serwisach jak Facebook czy Twitter w łatwy sposób może być zmanipulowana i fałszywa. „Martwe dusze”, fałszywe konta czy algorytmy sterujące tymi serwisami i ustalające hierarchię prezentowanych użytkownikom wydarzeń to tylko jedne z kilku zagrożeń związanych z mediami społecznościowymi. Choć są one cennym i chętnie wykorzystywanym źródłem informacji i ich nośnikiem to należy na umieszczane tam treści spojrzeć krytycznie.

Mgr Przemysław Szews

ORCID: (nieznany)

doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Łączy zainteresowanie sportem i dziennikarstwem, zajmuje się badaniem dziennikarstwa sportowego i nowych mediów. Jest założycielem i przewodniczącym Koła Naukowego Dziennikarstwa Sportowego oraz redaktorem naczelnym „KDS Magazyn”.