Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: Bóg Franciszek Watykan bogactwo duchowość kościół religia sacrum ubóstwo wspólnota

KMT 2015 nr 4 Pobierz PDF

Joanna Pyszna,

Ślub ubóstwa w duchowości Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego

Źródło: Joanna Pyszna, Ślub ubóstwa w duchowości Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, "Kultura - Media - Teologia", 2015( 23) nr 4, s. 26-42.

DOI: 10.21697/kmt.23.2

Wobec materialistycznych i hedonistycznych tendencji współczesnej epoki właśnie od osób zakonnych oczekuje się świadectwa całkowitego oddania się Bogu przez wyrzeczenie się spraw doczesnych na znak miłości do Stwórcy i wyboru dóbr przyszłych. Celem artykułu jest przedstawienie ewangelicznej rady ubóstwa w duchowości Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego i analiza tego zagadnienia w kontekście teologii życia konsekrowanego. Szczególnym sposobem zobowiązania do wypełniania rad ewangelicznych, wzorowanych na życiu i nauczaniu Jezusa Chrystusa, są śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, składane przez osoby konsekrowane. W artykule nacisk położony jest na ślub ubóstwa z wyróżnieniem dwóch jego wymiarów: materialnego i duchowego. Aspekt duchowy jest szczególnie istotny dla duchowości zmartwychwstańskiej, czego wyrazem jest radykalizm ewangeliczny, cechujący życie Matek Fundatorek.

O autorach

Mgr Joanna Pyszna

ORCID: 0000-0002-0870-6062

Absolwentka Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obecnie doktorantka II roku Teologii Duchowości UKSW.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...