Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: internet komunikacja meaning philosophy quality życie

KMT 2019 nr 1 Pobierz PDF

Alžbeta Dufferová,

A Philosophical view of Internet Communication

Źródło: Alžbeta Dufferová, A Philosophical view of Internet Communication, "Kultura - Media - Teologia", 2019( 36) nr 1, s. 92-102.

DOI: 10.21697/kmt.36.5

Internet jako miejsce służące do zbierania, klasyfikowania i rozpowszechniania ogromnej ilości danych rozwinął się w ostatnich czasach do niewyobrażalnych rozmiarów. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnego świata bez jego obecności. Artykuł „Filozoficzne spojrzenie na komunikację za pośrednictwem Internetu” poszukuje odpowiedzi na pytanie: czy i w jakim stopniu Internet odpowiada na rzeczywiste potrzeby człowieka i społeczeństwa. Niniejsza publikacja przedstawia ogromny wpływ Internetu, ale nie rozwiązuje dylematów powstałych z niektórych jego poważnych niedociągnięć. Internet służył i ubogacał pokolenie, które je stworzyło, ale kolejne pokolenie nie ma pojęcia o świecie bez Internetu. Co to znaczy? Prawdą jest, że młode „internetowe” pokolenie z łatwością i pewnością uczy starszą „nie-internetową” generację, jednak poczucia wyjątkowości swojego własnego życia nie potrafi już odnaleźć z podobną łatwością. Tymczasem, najważniejszą rzeczą w życiu nie jest bycie biegłym w sprawach komputerowych. Co gorsza, wydaje się, że umiejętność ta doprowadza do problemów ze zrozumieniem siebie i innych. Czy „kultura komputerowa“ tworzy jakąś próżnię w umyśle człowieka? Jak to możliwe, że siedmioletnie dziecko, które potrafi pisać zrozumiałe teksty na komputerze, nie może chodzić do szkoły, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie korzystać z toalety? Co się stało z „różą“, tak starannie pielęgnowaną przez Małego Księcia Saint-Exuperego?

O autorach

Alžbeta Dufferová

ORCID: (nieznany)

Alžbeta Dufferová was born in Kosice, Slovakia, where she finished the Secondary School of Economics (1970). As a religious sister, she worked for eight years with affected children in Bohemia, and then went to Peru as a missionary. In Lima, she received the ti- tle of Teacher of Religion and Social Sciences, Bachelor of Education (1989) and Master of Philosophy (1991). At Charles University in Prague, she received a Ph.D. in philosophy from Systematic Philosophy (1995), in Vienna she became a doctor of Theology, Dr. theol. (1998) and in Bratislava an Associate Professor of Theology, Doc. (2003). She spent working one year in Lima at Universidad Marcelino Champagnat, two years at the University of Constantin the Philosopher in Nitra – Slovakia, ten years at the Faculty of Theology at the University of Trnava in Bratislava, ten years at the Faculty of Arts at the University of Trnava,Trnava, and since September 1, 2018 she has worked at the Higher School of Religion Science of Győr, Hungary.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...