Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: filozofia globalizacja konsumpcjonizm narracyjność odpowiedzialność ponowoczesność teatr uczestnictwo w kulturze
Źródło: Anna Maria Grabińska, Rytuał narracyjności, performatywność rytuału, "Kultura - Media - Teologia", 2017( 28) nr 1, s. 24-32.
DOI: 10.21697/kmt.28.2
Artykuł porusza zagadnienie różnych form narracyjności w sztukach wizualnych. Krótka historia pojęć takich, jak estetyka czy opowiadanie pozwalają na nowo spojrzeć na stale zmieniające zarówno swe znaczenia i formę podstawowe zagadnienia kulturo- i literaturoznawcze. Pragnąc ująć przejawianie się zagadnienia narracyjności w różnych dziedzinach działalności człowieka w sposób obrazowy i ilustrujący wagę samego zagadnienia, rozpoczynam od zjawisk antropologicznych oraz plemion ahistorycznych. Wychodząc m. in. od szamanizmu koreańskiego, przez pozycję aktora zachodniego oraz współczesne rozumienie parateatralności, dochodzę w swych rozważaniach do estetyki performatywności. Porównując sytuację literackiej i teatralnej czy widowiskowej narracyjności, rozważam miejsce współczesnej narracji względem widza/czytelnika, ale także względem zachodnich tradycji, doświadczeń psychologii czy kondycji kultury.
ORCID: (nieznany)
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...