Słowa kluczowe: "Czas" "Głos Narodu" "IKC" Kraków dziennik grypa hiszpanka pandemia

KMT 2022 nr 4 Pobierz PDF

Marta Woźniak,

Narracja krakowskich dzienników o początku epidemii hiszpanki w 1918 roku

Źródło: Marta Woźniak, Narracja krakowskich dzienników o początku epidemii hiszpanki w 1918 roku, "Kultura - Media - Teologia", 2022( 52) nr 4, s. 213-235.

W momencie odzyskiwania niepodległości przez Polskę i w okresie początkowym II Rzeczypospolitej społeczeństwo zmagało się z epidemią grypy hiszpanki (1918– 1919). Niezwykle cenne źródło informacji dotyczących przebiegu tejże choroby na ziemiach polskich stanowi prasa tamtego okresu. Ciekawy badawczy aspekt lokalny w tym kontekście stanowi narracja krakowskich dzienników. Aby ukazać sposób prezentacji epidemii hiszpanki w jej początkowej fazie na łamach krakowskiej prasy codziennej przeanalizowane zostały trzy sztandarowe tytuły charakteryzujące się odmiennymi tendencjami programowymi: „Czas”, „Głos Narodu” oraz „IKC”. Analiza zawartości objęła okres od 18 września do 31 października 1918, a więc od momentu pierwszych doniesień prasowych o przypadkach hiszpanki do końca drugiego miesiąca walki z nią.

Marta Woźniak

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

ORCID: 0000-0003-3991-8153

doktor nauk o komunikacji społecznej i mediach; wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Współautorka książki „Ewangelicznie demokratyczna Polska. Śladami publicystyki ks. Ferdynanda Machaya”. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się krakowska prasa dwudziestolecia międzywojennego.