Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: Auschwitz II wojna światowa Zofia Kossak chrześcijaństwo literatura modlitwa motywy życia obóz koncentracyjny przetrwanie więzienie Żegota

KMT 2018 nr 2 Pobierz PDF

Grzegorz Bachanek,

Motywy życia i nadziei w refleksji Zofii Kossak-Szczuckiej nad doświadczeniem egzystencji w więzieniu i obozie koncentracyjnym

Źródło: Grzegorz Bachanek, Motywy życia i nadziei w refleksji Zofii Kossak-Szczuckiej nad doświadczeniem egzystencji w więzieniu i obozie koncentracyjnym, "Kultura - Media - Teologia", 2018( 33) nr 2, s. 126-143.

DOI: 10.21697/kmt.33.6

Zofia Kossak-Szczucka znana powieściopisarka, współzałożycielka Rady Pomocy Żydom Żegota, w latach II wojny światowej aresztowana przez gestapo, doświadczyła więzienia na Pawiaku i w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W swojej twórczości literackiej starała się przekazać pamięć o ofiarach obozów. Pragnęła pokazać nie tylko szczegóły obozowego życia, ogrom cierpienia, ale także życie duchowe, motywacje, świat wartości religijnych, rzeczywistość, dzięki której tak wielu Polaków zachowało w tak skrajnie trudnej sytuacji swoją godność i nie dało się złamać. Zwracała uwagę na rolę życiowego optymizmu, odwagę działania w sytuacji stałego zagrożenia życia, miłość do najbliższych, więzy przyjaźni, miłość ojczyzny, ale przede wszystkim wskazywała na znaczenie wiary chrześcijańskiej umożliwiającej przyjęcie cierpienia bez poddania się rozpaczy, egocentryzmowi czy nienawiści.

O autorach

ks. Grzegorz Bachanek

ORCID: (nieznany)

prof. UKSW, dr hab. teologii dogmatycznej, adiunkt w Katedrze Mariologii Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie, autor książek Josepha Ratzingera nauka o Kościele (Warszawa 2005) oraz Teologiczna odpowiedź Zygmunta Szczęsnego Felińskiego na zagrożenia Kościoła w czasach zaborów (Niepokalanów 2015).
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...