Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: Bersford Joffé Marcin Scorsese czarna suknia jezuici milczenie misja teologia wizualna

KMT 2021 nr 3 Pobierz PDF

Wojciech Kluj,

Obraz misji czy misje poprzez obraz? Siedemnasto- i osiemnastowieczne misje jezuickie w filmach „Misja”, „Czarna suknia” i „Milczenie”

Źródło: Wojciech Kluj, Obraz misji czy misje poprzez obraz? Siedemnasto- i osiemnastowieczne misje jezuickie w filmach „Misja”, „Czarna suknia” i „Milczenie”, "Kultura - Media - Teologia", 2021( 46) nr 3, s. 188-211.

DOI: 10.21697/kmt.46.9

Misje jezuickie, zwłaszcza te dawne, stale fascynują. W niniejszym tekście podjęto próbę przyjrzenia się trzem filmom „misyjnym”, których akcja toczy się w XVII i XVIII w. Są to The Mission (Misja), reż. R. Joffé, 1986, Black Robe (Czarna Suknia), reż. B. Beresford, 1991 i Silence (Milczenie), reż. M. Scorsese, 2016. Wiele szczegółów w tych filmach nie odpowiada prawdzie historycznej, ale pobudzają one do przemyśleń. O to chodziło reżyserom, którzy nie próbowali sugerować widzowi odpowiedzi, ale po prostu stawiają pytania dotyczące wiary, z jakimi sami się zmagają. Dziś Europa jest starzejącym się kontynentem i peryferiami (a nie sercem) Kościoła, dlatego właśnie w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej odkrywamy nowe inspiracje dla wiary chrześcijańskiej. Liczba kanonizowanych świętych w Chinach, Japonii czy Korei już jest większa niż w Polsce.

O autorach

Wojciech Kluj

ORCID: 0000-0002-3888-7669

ur. 1966, dr hab., wykładowca misjologii na UKSW, autor ponad stu pozycji naukowych, m.in. Teologiczne podstawy misji według Jana Pawła II (2008), Kształtowanie się podstawowych tekstów wiary w języku malgaskim (2013), redaktor serii European Mission Studies. Autor wielu tekstów popularyzujących kwestie misyjne. Przewodniczący International Association of Catholic Missiologists, członek m.in. Stowarzyszenia Misjologów Polskich.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...