Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: empatia komunikacja kultura malarstwo piękno przekaz medialny tworzenie więzi
Źródło: Robert Nęcek, Understanding John Paul II’s communication with the contemporary world on the example of Joanna Sobczyk-Pajak’s painting, "Kultura - Media - Teologia", 2019( 39) nr 4, s. 121-135.
DOI: 10.21697/kmt.39.6
Proces komunikacji międzyludzkiej w rozumieniu Jana Pawła II jest rzeczywistością polegającą na nawiązaniu wzajemnych relacji i współdziałania. Komunikacja wymaga określonego medium, a w tym kontekście medium komunikacyjnym staje się obraz, gdyż na płaszczyźnie obrazu przedstawiona jest komunikacja Jana Pawła II. Dlatego malarstwo papieskie Joanny Sobczyk-Pająk jest komunikacją piękna. Ukazany obrazem Jan Paweł II fascynuje na każdym kroku, fascynuje w taki sposób, w jaki zadziwiał świat za życia. Oczywiście sztuka jest takim wymiarem ludzkiego życia, że może stawiać pytania lub na nie odpowiadać. Wszystko zależy od wyobraźni artystki i samego odbiorcy. Wydaje się jednak, że malarstwo krakowskiej artystki rodem z Podłęża jest wołaniem o podstawowe wartości, które czynią ludzkie życie pięknym i sensownym. W tym malarstwie nie ma żadnej presji. Rozmawiając z odbiorcami poprzez obraz i serwując im przejawy komunikacji papieskiej stawia pytania ludziom współcześnie żyjącym o wartości w ich życiu, o poczucie piękna, o wyzwolenie harmonii w sercu. Tym sposobem istotą komunikacji staje się spotkanie z ludźmi.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
ORCID: 0000-0001-8576-9908
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...