Słowa kluczowe: Facebook Polska hejting internet konflikt nowe media subkultura trolling trolling

KMT 2016 nr 2 Pobierz PDF

Łukasz Traczyk,

Źródło: Łukasz Traczyk, Obraz kibicowskiej wojny warszawsko-poznańskiej w publikacjach serwisu internetowego weszlo.com, "Kultura - Media - Teologia", 2016( 25) nr 2, s. 30-45.

Piłka nożna od dłuższego czasu wzbudza mnóstwo emocji w umysłach fanów. Znajduje to odzwierciedlenie w komentarzach w Internecie. Kibice gloryfikują swój ukochany zespół i „hejtują” największego przeciwnika. Ilustracją tego jest sieciowy obraz rywalizacji między dwoma największymi klubami w Polsce – Legią Warszawa i Lechem Poznań. Wobec coraz częściej pojawiających się w internecie wulgaryzmów na niektórych stronach wprowadzono kontrolę wpisów użytkowników. Przykład stanowi witryna weszlo.com. Administratorzy zdecydowali, że komentarz można zostawić tylko osoba, która posiada swoje konto na Facebooku. Artykuł ma znaleźć odpowiedzi na szereg pytań związanych z tematem „mowy nienawiści” między sympatykami Legii i Lecha na wyżej wymienionej witrynie.

mgr lic. Łukasz Traczyk

(ur. 1989) – absolwent Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od października 2014 roku doktorant na Wydziale Teologicznym UKSW na specjalności teologia środków społecznego przekazu. Tytuł magistra uzyskał za pracę magisterską pt: „Widowiska piłkarskie jako świecki rytuał masowy w oparciu o wybraną literaturę”. Uczestniczy w badaniach związanych z edukacją medialną, mediatyzacją sportu i katechetyką (m.in. współorganizator projektów naukowych „Racjonalnie o wierze” i „Na skrzydłach wiary i rozumu”). Kontakt: Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa WT UKSW, ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa.