Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: Dziennikarstwo Jan Karski Michał Fajbusiewicz film dokumentalny reportaż telewizja

KMT 2022 nr 2 Pobierz PDF

Krzysztof Grzegorzewski,

Jan Karski w twórczości telewizyjnej Michała Fajbusiewicza

Źródło: Krzysztof Grzegorzewski, Jan Karski w twórczości telewizyjnej Michała Fajbusiewicza, "Kultura - Media - Teologia", 2022( 50) nr 2, s. 43-62.

DOI: 10.21697/kmt.50.3

Proponowany Czytelnikowi artykuł jest charakterystyką twórczości telewizyjnej Michała Fajbusiewicza, poświęconej prof. Janowi Karskiemu. Autor dokonuje próby uporządkowania pojęć reportażu i filmu dokumentalnego z perspektywy dostępnych polskich opracowań genologicznych (analizie podlegają programy dla polskich telewidzów), a następnie omawia cztery prace Michała Fajbusiewicza. Celem jest odpowiedź na pytanie: w jaki sposób i za pośrednictwem jakich gatunków telewizyjnych opowiedziano widzom historię profesora. Michał Fajbusiewicz jest pierwszym dziennikarzem, który przywrócił postać i dzieło profesora Karskiego polskiej widowni telewizyjnej: jego dokumenty telewizyjne mają charakter prekursorski. Ich autor opowiedział historię Jana Karskiego w języku telewizyjnym, przystępnym dla milionów telewidzów.

O autorach

Krzysztof Grzegorzewski

ORCID: 0000-0001-6862-1290

Wykładowca w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim; współpracuje także z Akademią Muzyczną im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. Ukończył filologię polską ze specjalnością dziennikarską na UŁ. Interesuje się retoryką dziennikarską, dziennikarstwem telewizyjnym i politycznym; jego ostatnie badania są skoncentrowane na twórczości telewizyjnej Michała Fajbusiewicza. W przeszłości był prezenterem radiowym; obecnie jest lektorem reklam, spotów i audiobooków. Komentuje wydarzenia polityczne i medialne na antenach radiowych i telewizyjnych (m. in. Radio Zet, Radio Tok FM, TVN24).
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...