Słowa kluczowe: Dziennikarstwo informacja komunikacja solidarność uchodźcy współodpowiedzialność

KMT 2022 nr 4 Pobierz PDF

Robert Nęcek,

Informacja medialna w służbie solidarności

Źródło: Robert Nęcek, Informacja medialna w służbie solidarności, "Kultura - Media - Teologia", 2022( 52) nr 4, s. 130-145.

Informacja medialna może służyć solidarności postaw, stanowiąc jedną z podstawowych wartości podtrzymujących sprawiedliwy wymiar życia społecznego. Informacja oznaczająca solidarność staje się ponadczasowym wyzwaniem dla mediów i daje przepustkę do uprawiania dobrego dziennikarstwa. Dlatego dobre dziennikarstwo może uprawiać jedynie dobry człowiek, gdyż informacja ma zawsze wymiar etyczny. Oznacza to, że ludzie nieetyczni nie mogą uprawiać dobrego dziennikarstwa. Dobroć bowiem jest próbą zrozumienia trudnych chwil osób potrzebujących, by stać się częścią ich losu. Z tej racji solidarność będąca współodpowiedzialnością wyraża się we wspólnym braniu odpowiedzialności za to, co się na tym świecie dzieje, co od ludzi jest zależne. Przypomnienie tak rozumianej solidarności – w kontekście wojny w Ukrainie i milionów uchodźców wojennych – zobowiązuje narody świata do większego zaangażowania w przerwanie wojny i doprowadzenie do sprawiedliwego pokoju i do konkretyzacji pomocy uciekającym przed wojną uchodźcom.

Robert Nęcek

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

ORCID: 0000-0001-8576-9908

prof. ucz. – ksiądz, dziennikarz, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Kierownik Katedry Edukacji Medialnej. Konsultor ds. Mediów Konferencji Episkopatu Polski. Wyróżniony nagrodą rektorską za wybitne osiągnięcia naukowe i organizacyjne (2010, 2017). Laureat nagrody Feniksa Specjalnego (2017). Odznaczony złotą odznaką św. Floriana Mazovia II klasy za wyjątkową skuteczność i kompetencje medialne. Uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Nowy Targ” przez Radę Gminy (2022). Od 2022 roku członek redakcji „Humanities and Social Sciences” w Nowym Jorku.