Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: nauka społeczna Kościoła przemysł cyfrowy rewolucja przemysłowa sztuczna inteligencja

KMT 2022 nr 1 Pobierz PDF

Cristian Mendoza,

Disconnected or Free: The Human Direction of The Fourth Industrial Revolution

Źródło: Cristian Mendoza, Disconnected or Free: The Human Direction of The Fourth Industrial Revolution, "Kultura - Media - Teologia", 2022( 49) nr 1, s. 120-143.

DOI: 10.21697/kmt.49.6

Artykuł podejmuje problematykę konsekwencji wykorzystania technologii przemysłu cyfrowego i sztucznej inteligencji w kontekście nowej rewolucji przemysłowej. W badaniach odwołano się do wybranych obserwacji znanego włoskiego socjologa Piera Paolo Donatiego, dotyczących rzeczywistej roli tradycyjnej etyki w obliczu systemu instrumentalnego, zdolnego do kierowania akcjami społecznymi na masową skalę. Udowodniono, że na przestrzeni dziejów, kiedy pojawiły się ważne narzędzia produkcji skutkujące „rewolucją przemysłową”, pojawiły się ostrzeżenia i nauki mające na celu ochronę godności i wolności jednostek. Egzemplifikacją tych procesów jest społeczna doktryna Kościoła, ponieważ nauka społeczna Kościoła oczekiwała na intelektualny wkład świeckich wiernych Kościoła, będących ekspertami w tych dziedzinach.

O autorach

Cristian Mendoza

ORCID: 0000-0002-1496-3743

associated professor of Catholic Social Doctrine at the Pontifical University of the Holy Cross; E-mail: cmendoza@pusc.it
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...