Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: nauka społeczna Kościoła przemysł cyfrowy rewolucja przemysłowa sztuczna inteligencja
Źródło: Cristian Mendoza, Disconnected or Free: The Human Direction of The Fourth Industrial Revolution, "Kultura - Media - Teologia", 2022( 49) nr 1, s. 120-143.
DOI: 10.21697/kmt.49.6
Artykuł podejmuje problematykę konsekwencji wykorzystania technologii przemysłu cyfrowego i sztucznej inteligencji w kontekście nowej rewolucji przemysłowej. W badaniach odwołano się do wybranych obserwacji znanego włoskiego socjologa Piera Paolo Donatiego, dotyczących rzeczywistej roli tradycyjnej etyki w obliczu systemu instrumentalnego, zdolnego do kierowania akcjami społecznymi na masową skalę. Udowodniono, że na przestrzeni dziejów, kiedy pojawiły się ważne narzędzia produkcji skutkujące „rewolucją przemysłową”, pojawiły się ostrzeżenia i nauki mające na celu ochronę godności i wolności jednostek. Egzemplifikacją tych procesów jest społeczna doktryna Kościoła, ponieważ nauka społeczna Kościoła oczekiwała na intelektualny wkład świeckich wiernych Kościoła, będących ekspertami w tych dziedzinach.
ORCID: 0000-0002-1496-3743
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...