Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: Adam Bachleda-Curuś górale hołd komunikacja kultura media

KMT 2023 nr 1 Pobierz PDF

Robert Nęcek,

Hołd Górali jako przejaw porozumiewania się z Janem Pawłem II

Źródło: Robert Nęcek, Hołd Górali jako przejaw porozumiewania się z Janem Pawłem II, "Kultura - Media - Teologia", 2023( 53) nr 1, s. 132-148.

DOI: 10.21697/kmt.53.7

Hołd Górali Polskich był przejawem porozumiewania się mieszkańców Podhala z Papieżem Góralem. Niewątpliwie hołd był wyrazem czci i szacunku dla konkretnej osoby, będąc elementem komunikacji. Wtedy bowiem system komunikacji staje się sekwencją różnych zdarzeń zachodzących jedno po drugim. Było to tak wielkie i doniosłe wydarzenie, że rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls zaznaczył wówczas, że nigdy w historii nie zdarzyło się, aby podczas Eucharystii przemawiała do Papieża osoba świecka. A stało się to pod Wielką Krokwią. Z kolei kard. Stanisław Dziwisz nieraz podkreślał, że do papieskiej wizyty w Zakopanem nie doszłoby, gdyby nie wyjątkowe starania prezydenta Adama Bachledy-Curusia. Świat Podhala wybrał tę formę komunikacji, aby podkreślić szacunek wobec Ojca Świętego i uświadomić światu, że jeśli człowiek nie otworzy się na rzeczywistość miłości i piękna, pozostanie sam i zamknięty w sobie. Z tego powodu trybut góralski ukazał rodakom konieczność obiegu, w którym troska o siebie nawzajem umożliwia krzewienie kultury spotkania, a wiara chrześcijańska na nowo staje się spojrzeniem na doczesność przez pryzmat wieczności.

O autorach

Robert Nęcek

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

ORCID: 0000-0001-8576-9908

prof. ucz. – ksiądz, dziennikarz, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Kierownik Katedry Edukacji Medialnej. Konsultor ds. Mediów Konferencji Episkopatu Polski. Wyróżniony nagrodą rektorską za wybitne osiągnięcia naukowe i organizacyjne (2010, 2017). Laureat nagrody Feniksa Specjalnego (2017). Odznaczony złotą odznaką św. Floriana Mazovia II klasy za wyjątkową skuteczność i kompetencje medialne. Uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Nowy Targ” przez Radę Gminy (2022). Od 2022 roku członek redakcji „Humanities and Social Sciences” w Nowym Jorku.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...