Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: Adam Bachleda-Curuś górale hołd komunikacja kultura media
Źródło: Robert Nęcek, Hołd Górali jako przejaw porozumiewania się z Janem Pawłem II, "Kultura - Media - Teologia", 2023( 53) nr 1, s. 132-148.
DOI: 10.21697/kmt.53.7
Hołd Górali Polskich był przejawem porozumiewania się mieszkańców Podhala z Papieżem Góralem. Niewątpliwie hołd był wyrazem czci i szacunku dla konkretnej osoby, będąc elementem komunikacji. Wtedy bowiem system komunikacji staje się sekwencją różnych zdarzeń zachodzących jedno po drugim. Było to tak wielkie i doniosłe wydarzenie, że rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls zaznaczył wówczas, że nigdy w historii nie zdarzyło się, aby podczas Eucharystii przemawiała do Papieża osoba świecka. A stało się to pod Wielką Krokwią. Z kolei kard. Stanisław Dziwisz nieraz podkreślał, że do papieskiej wizyty w Zakopanem nie doszłoby, gdyby nie wyjątkowe starania prezydenta Adama Bachledy-Curusia. Świat Podhala wybrał tę formę komunikacji, aby podkreślić szacunek wobec Ojca Świętego i uświadomić światu, że jeśli człowiek nie otworzy się na rzeczywistość miłości i piękna, pozostanie sam i zamknięty w sobie. Z tego powodu trybut góralski ukazał rodakom konieczność obiegu, w którym troska o siebie nawzajem umożliwia krzewienie kultury spotkania, a wiara chrześcijańska na nowo staje się spojrzeniem na doczesność przez pryzmat wieczności.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
ORCID: 0000-0001-8576-9908
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...