Słowa kluczowe: social media

KMT 2017 nr 4 Pobierz PDF

Magdalena Hodalska,

Współczucie 2.0: Jak internauci dzielą się „wirtualną troską”?

Źródło: Magdalena Hodalska, Współczucie 2.0: Jak internauci dzielą się „wirtualną troską”?, "Kultura - Media - Teologia", 2017( 31) nr 4, s. 180-198.

Emocjonalną reakcję odbiorców mediów, określaną tu mianem współczucia 2.0 obserwować można w Internecie, gdzie fotografie dziecięcych ofiar wojen, o których opowiadają dziennikarze tradycyjnych mediów, w sieci stają się materiałem poddawanym graficznym przekształceniom. Znalezione na tureckiej plaży ciało Alana Kurdi, 3-letniego uchodźcy, który utonął we wrześniu 2015 roku, internauci „wycinali” ze zdjęcia zrobionego przez reporterkę i „wklejali” w inne obrazy uruchamiające konteksty niosące wiele znaczeń. W artykule zaprezentowano wyniki analizy wizualnych metafor wykorzystanych w obrazach będących alternatywną narracją o chłopcu, o którego (ciało) w wirtualnej przestrzeni troszczyli się mieszkańcy globalnej wioski. Za pomocą studium przypadku pokazano, że zmęczenie współczuciem (Moeller 1999) ustępuje współczuciu 2.0, które zaczyna się od kliknięcia i staje się jedną z internetowych aktywności.

Magdalena Hodalska

ORCID: (nieznany)

medioznawca, kulturoznawca, językoznawca, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na strachu i traumie w mediach, antropologii i języku mediów, sposobach relacjonowania tragicznych wydarzeń, a także na społecznym i kulturowym oddziaływaniu kontrowersyjnych przekazów medialnych. Adres e-mail: magdalena.hodalska@uj.edu.pl