Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: Bóg Nauka społeczna duchowieństwo kościół postawa religia sprawiedliwość trolling
Źródło: Piotr Wajs, Hejting i trolling w kontekście kanonów 1364 i 1369 Kodeksu Prawa Kanonicznego, "Kultura - Media - Teologia", 2017( 29) nr 2, s. 127-143.
DOI: 10.21697/kmt.29.9
Zestawianie Prawa Kanonicznego z hejtingiem i trolingiem może początkowo wywoływać wrażenie zderzenia ze sobą dwóch oddzielnych światów. Jednakże wpisy w mediach społecznościowych mogą nosić znamiona herezji, apostazji lub schizmy. Kanon 1364 przewiduje za nie ekskomunikę latae sententiae. Artykuł ma na celu ukazanie możliwości teoretycznych zaciągnięcia tej kary za komentarze internetowe. Twórcy Kodeksu Prawa Kanonicznego wskazują na jego ewangeliczną genezę. W związku z tym ekskomunika jest karą używaną w ostateczności. Analiza ukazuje, że przełożeni kościelni chętniej sięgają po karę zakazu wypowiedzi medialnych, która może być skutkiem kanonu 1369. Niedostosowanie się do niej skutkuje karą suspensy, która wynika nie tylko z braku posłuszeństwa, ale i z wypowiedzi medialnych godzących w dobre imię Kościoła.
ORCID: (nieznany)
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...