Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: eudajmonizm filozofia szczęścia i dobrobytu hedonizm szczęście teoria zaspokojenia preferencji
Źródło: Søren Harnow Klausen, Having or Being? Happiness and the Structure of Human Life, "Kultura - Media - Teologia", 2018( 35) nr 4, s. 24-38.
DOI: 10.21697/kmt.35.2
W artykule przedstawiono i omówiono dwie przeciwstawne wizje szczęścia. W ilozo ii, psychologii i naukach społecznych istnieje silna tendencja do postrzegania szczęścia jako posiadania pewnych dóbr, przeżywania przyjemnych doświadczeń, oraz zaspokajania pragnień. Również pewne cechy osobiste oraz osiągnięcia są odczytywane jako przejaw szczęścia. Zgadzam się, że ten sposób odczytywania szczęścia jest naturalny i poniekąd nieunikniony, jednak koliduje on z jeszcze bardziej intuicyjnym i słabo rozwiniętym poglądem mówiącym, że szczęście zależy od tego jak przeżywamy nasze życie. Próbuję tu wyjaśnić to całościowe i zmienne pojęcie szczęścia oraz uzasadnić je, rozważając przypadki, w których cechy strukturalne lub kontekstualne wydają się mieć znaczenie dla szczęścia, jednocześnie dostrzegając możliwe ograniczenia wynikające z takiego podejścia.
ORCID: 0000-0002-2650-1861
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...