Słowa kluczowe: ewangelizacja homiletyka homilia przekaz perswazyjny

KMT 2020 nr 2 Pobierz PDF

Rafał Kowalski,

Źródło: Rafał Kowalski, Using the five-milestone formula in the process of preparing homilies and sermons, "Kultura - Media - Teologia", 2020( 41) nr 2, s. 192-208.

Tekst traktuje o możliwości i sposobach wykorzystania formuły 5K, stworzonej dla potrzeb wystąpień perswazyjnych przez trenera wystąpień publicznych Lidię Buksak, w procesie przygotowania homilii i kazań. Autor, zachowując kontekst nauk teologicznych, omawia poszczególne etapy, prowadzące do stworzenia atrakcyjnej i skutecznej mowy, która będzie oddziaływała na myślenie i działanie słuchaczy. Wydobywa przy tym te elementy, które mogą przyczynić się do poprawienia jakości homilii. Czytelnik zatrzymuje się przy czterech „przystankach” koła struktury, które mają go doprowadzić do przygotowania skutecznego komunikatu, a którym odpowiadają pytania: o cel przemówienia, o to kim jest mówca, jacy są jego słuchacze i jakich korzyści oczekują po wysłuchaniu mowy. Ostatnim (piątym K) jest sam komunikat. Nie naruszając nauczania Kościoła na temat treści, która powinna znaleźć się w homilii, autor wskazuje, jak wykorzystać osiągnięcia nauk o komunikacji dla celów homiletycznych, czego efektem będzie nadanie właściwej struktury komunikatowi, którym w tym przypadku jest jednostka przepowiadania.

Rafał Kowalski

ORCID: 0000-0002-1062-1762

Rafał Kowalski, presbyter of the Archdiocese of Wrocław, doctor of theology of the Catholic University of Lublin (pastoral theology in the field of homiletics), assistant professor at the Department of Religious Communication of the Institute of Social Sciences of the Pontifical Faculty of Theology in Wrocław. Lecturer in homiletics and communication theory, Director of the Department of Social Communication of the Wroclaw Metropolitan Curia, spokesman for the Archdiocese of Wrocław.