Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: cybernetyka entropia informacja kanał komunikacja komunikat nadajnik odbiornik sterowanie łączność

KMT 2022 nr 1 Pobierz PDF

Cyprian Czernicki,

Entropia w filozofii informacji

Źródło: Cyprian Czernicki, Entropia w filozofii informacji, "Kultura - Media - Teologia", 2022( 49) nr 1, s. 7-33.

DOI: 10.21697/kmt.49.1

Tematem pracy są wybrane zagadnienia związane z pojęciem entropii oraz wybranymi teoriami informacji a także wykazanie kilku możliwych związków jakie zachodzą pomiędzy wskazanymi zagadnieniami. Autor artykułu posługiwał się metodami analizy komparatystycznej dostępnych opracowań oraz stosowaną w filozofii metodą analityczną. Uzyskane wnioski przedstawione zostały w formie syntezy. Choć zagadnienie entropii omawiane jest przede wszystkim w literaturze z dziedziny fizyki, doczekało się również wielu opracowań na gruncie teorii informacji. Autor stwierdza, że procesy entropii mają wpływ zarówno na ilość, jak i na jakość oraz sam proces przesyłania informacji. Konkluduje, iż w trosce o wspólną przestrzeń informacyjną ludzkości należy unikać generowania informacji bezużytecznych.

O autorach

Cyprian Czernicki

ORCID: 0000-0002-6604-4722

Cyprian Czernicki jest studentem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe to: teoria informacji, filozofia informacji i komunikacji społecznej.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...