Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: animacja kultury etnografia polityka kulturalna rzemiosło społeczność lokalna sztuka

KMT 2021 nr 4 Pobierz PDF

Weronika Plińska,

Crafting the Self Through Participation in Community Art Projects

Źródło: Weronika Plińska, Crafting the Self Through Participation in Community Art Projects, "Kultura - Media - Teologia", 2021( 48) nr 4, s. 327-343.

DOI: 10.21697/kmt.48.14

W artykule przywołam kilka wątków toczącej się obecnie w antropologii dyskusji, której celem jest próba uchwycenia na nowo istoty relacji pomiędzy jednostką a społeczeństwem. Skupię się na pojęciu ‘osoby’ i przedstawię to, w jaki sposób pewien jej model jest wytwarzany (formowany, rzeźbiony) za sprawą uczestnictwa w projektach „sztuki wśród społeczności lokalnych” (animacja kultury, community arts). Zastanowię się nad tym, jakiego rodzaju wartości przekazywane są w ramach działania animacyjnego poprzez zawiązywane w nim relacje. Zwrócę również uwagę na praktyki „radzenia sobie ze sprzeciwem” obecne w zarządzaniu projektem animacyjnym. W swoich rozważaniach będę czerpać z doświadczenia osobistego: podczas badań doktorskich prowadzonych w latach 2008–2010 byłam zaangażowana w prace nad projektami animacji kultury realizowanymi na obszarach wiejskich Polski centralnej.

O autorach

Weronika Plińska

ORCID: 0000-0001-5469-793X

Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...