Słowa kluczowe: ewangelizacja katecheza komunikacja społeczna

KMT 2019 nr 4 Pobierz PDF

Tomasz Kopiczko,

Źródło: Tomasz Kopiczko, Catechesis and new evangelization in the face of contemporary challenges of social communication, "Kultura - Media - Teologia", 2019( 39) nr 4, s. 137-158.

Artykuł jest efektem prowadzonych badań. Podejmuje szerokie i skomplikowane zagadnienie nowej ewangelizacji i katechezy wobec współczesnych wyzwań komunikacji społecznej. Zgodnie z założeniami projektu badawczego artykuł zestawia literaturę języka polskiego i języka włoskiego z ostatnich lat. Efektem przeprowadzonych poszukiwań naukowych jest przedstawienie zagadnienia w trzech punktach. Pierwszy prezentuje współczesne wyzwania komunikacji społecznej. Kolejny przedstawia współczesne ujęcie zagadnień: ewangelizacji i katechezy. Ostatni punkt jest propozycją konkretnych zasad i rozwiązań. Pośród nich wyróżnić można: odpowiednie uporządkowanie całej posługi – katecheza ma być poprzedzona ewangelizacją; całe dzieło posługującego Kościoła powinno mieć pozytywny przekaz i prowadzić do nadziei; przed ewangelizatorami i katechetami należy stawiać wymagania autentycznej wiary i dynamicznego zaangażowania.

Tomasz Kopiczko

ORCID: 0000-0002-8000-6714

Absolwent Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie, obecnie adiunkt w Katedrze Katechetyki Fundamentalnej i Historii Katechezy na Wydziale Teologicznym UKSW oraz wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku; redaktor naczelny kwartalnika naukowego “Studia Ełckie”; zainteresowania badawcze: współczesne rozumienie katechezy i Kościoła, ewangelizacja, komunikacja wiary.