Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: Bałkany Bośnia i Hercegowina Unia Europejska komunikacja polityka

KMT 2021 nr 3 Pobierz PDF

Anetta Buras-Marciniak,

Wpływ polityki narodów Bośni i Hercegowiny na komunikację międzykulturową w państwie

Źródło: Anetta Buras-Marciniak, Wpływ polityki narodów Bośni i Hercegowiny na komunikację międzykulturową w państwie, "Kultura - Media - Teologia", 2021( 46) nr 3, s. 27-43.

DOI: 10.21697/kmt.46.2

Bośnia ogłosiła niepodległość w marcu 1992 roku, co było jedną z przyczyn wybuchu wojny domowej zaliczanej do najbardziej krwawego konfliktu w Europie od zakończenia II wojny światowej. Wojna zakończyła się w 1995 roku podpisaniem traktatu pokojowego w Dayton na mocy, którego Bośnia i Hercegowina stała się krajem niepodległym, podzielonym na dwie części składowe: Republikę Serbską (49% terytorium) i Federację Muzułmańsko-Chorwacką (51% terytorium). W późniejszych latach powstał Dystrykt Brczko, który zamieszkują wszystkie trzy narody. Podział negatywnie wpływa nie tylko na stabilność polityczną w państwie, ale także na całokształt życia społecznego. Jest też bezpośrednią przyczyną wyhamowania bośniackiej gospodarki, która nie rozwinęła się do tej pory należycie. Różnorodność religijna BiH (Boszniacy – islam, Serbowie – prawosławie, Chorwaci – katolicyzm), znacząco wpływa nie tylko na kulturę narodową BiH, ale także w wysokim stopniu na komunikację międzykulturową i kulturę w kraju. Celem artykułu jest próba wyjaśnienia jak polityka poszczególnych narodów BiH wpływa na komunikację międzykulturową w państwie.

O autorach

Anetta Buras-Marciniak

ORCID: 0000-0003-2963-9265

adiunkt w Katedrze Języków specjalistycznych i Komunikacji Międzykulturowej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na komunikacji interkulturowej, politycznej i religijnej w środowisku wielokulturowym szczególnie wśród Słowian Południowych. Redaktorka i współredaktorka wielu pozycji naukowych m.in.: Islam i muzułmanie w kulturze, literaturze i językach Słowian Południowych, Bośnia i Hercegowina. Kultura – literatura – język – polityka, Języki specjalistyczne w komunikacji interkulturowej, Südslawen und die deutschsprachige Kultur, Slavica Lodziensia, Muslim East in Slavic Literatures and Cultures, etc.
Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...