Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.
Słowa kluczowe: Bałkany Bośnia i Hercegowina Unia Europejska komunikacja polityka
Źródło: Anetta Buras-Marciniak, Wpływ polityki narodów Bośni i Hercegowiny na komunikację międzykulturową w państwie, "Kultura - Media - Teologia", 2021( 46) nr 3, s. 27-43.
DOI: 10.21697/kmt.46.2
Bośnia ogłosiła niepodległość w marcu 1992 roku, co było jedną z przyczyn wybuchu wojny domowej zaliczanej do najbardziej krwawego konfliktu w Europie od zakończenia II wojny światowej. Wojna zakończyła się w 1995 roku podpisaniem traktatu pokojowego w Dayton na mocy, którego Bośnia i Hercegowina stała się krajem niepodległym, podzielonym na dwie części składowe: Republikę Serbską (49% terytorium) i Federację Muzułmańsko-Chorwacką (51% terytorium). W późniejszych latach powstał Dystrykt Brczko, który zamieszkują wszystkie trzy narody. Podział negatywnie wpływa nie tylko na stabilność polityczną w państwie, ale także na całokształt życia społecznego. Jest też bezpośrednią przyczyną wyhamowania bośniackiej gospodarki, która nie rozwinęła się do tej pory należycie. Różnorodność religijna BiH (Boszniacy – islam, Serbowie – prawosławie, Chorwaci – katolicyzm), znacząco wpływa nie tylko na kulturę narodową BiH, ale także w wysokim stopniu na komunikację międzykulturową i kulturę w kraju. Celem artykułu jest próba wyjaśnienia jak polityka poszczególnych narodów BiH wpływa na komunikację międzykulturową w państwie.
ORCID: 0000-0003-2963-9265
Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...