Strona archiwalna

Na tej stronie znajdują się numery archiwalne kwartalnika od 1 (2010) do 53 (2023). Począwszy od numeru 54 kwartalnik znajduje się pod tym adresem.

 

Słowa kluczowe: Apokalipsa Beksiński malarstwo symbolika

KMT 2011 nr 3 Pobierz PDF

Daniel Zarymbski,

Zdzisław Beksiński – malarz apokaliptycznej wizji świata?

Źródło: Daniel Zarymbski, Zdzisław Beksiński – malarz apokaliptycznej wizji świata?, "Kultura - Media - Teologia", 2011( 6) nr 3, s. 81-93.

DOI: 10.21697/kmt.6.6

Artystyczna droga Beksińskiego, rozpoczynająca się od architektury przez fotografię i rzeźbę, a kończąca na rysunku i malarstwie, wstrząsała zawsze gremium krytyków sztuki, upatrujących w niej antysztukę. Same wywiady ze Zdzisławem Beksińskim, w osobach o nim piszących, wzbudzały w nich nutę metakrytyczną, gdyż nigdy nie było do końca wiadomo czy autor mówi na poważnie o sobie, czy jednak ironizuje. Płaszczyzna podejmowanych przez niego tematów była rozciągnięta tak szeroko i tak zawile, że naszym oczom ukazuje się cała gama pomieszanych ze sobą motywów, począwszy od erotycznych związków miłości i śmierci z rozpadającymi się i gnijącymi ciałami, przez senno – wyobraźniowy teatr czaszek i piszczeli, aż po mistycyzm pejzaży z lat siedemdziesiątych, będących fuzją elementów gotyckiej eschatologii z romantyczną wizją znaczącego krajobrazu.

O autorach

Daniel Zarymbski

ORCID: (nieznany)

Informacje
Numery

Zobacz wszystkie numery

Linki
Inne informacje

Używamy plików cookies do mierzenia ruchu na stronie. Więcej na ten temat...