Słowa kluczowe: Dziennikarstwo Polska dezinformacja etyka kościół manipulacja modernizm plotka prasa relatywizm religia słowo wolność słowa

KMT 2013 nr 4 Pobierz PDF

Barbara Stanisławczyk,

Prasa jako forum ideologicznego ataku liberalnej lewicy na Kościół katolicki

Źródło: Barbara Stanisławczyk, Prasa jako forum ideologicznego ataku liberalnej lewicy na Kościół katolicki , "Kultura - Media - Teologia", 2013( 15) nr 4, s. 92-109.

Tematem artykułu jest konflikt, który rozgrywa się w Polsce od 1989 roku pomiędzy liberalną lewicą a Kościołem katolickim, w którym to konflikcie ważną rolę odgrywają media. Stanowią one nie tylko forum, na którym toczy się ów spór, ale są także jego zaangażowaną, atakującą stroną. Atak liberalnej lewicy na Kościół jest elementem szerszego zjawiska, które George Weigel nazwał „wojną kulturową” (culture war), inni zaś mówią o „wojnie cywilizacyjnej”. Rozgrywa się bowiem walka o system wartości w całym zachodnim świecie; czy będzie on nadal odwoływał się do Boga, rodziny, narodu, czy też uczyni człowieka suwerenem i przyzna mu absolutną wolność, tworząc tym samym nową „świecką religię”. Kto w tej konfrontacji wygra?

mgr Barbara Stanisławczyk

mgr Barbara Stanisławczyk ukończyła Politechnikę Warszawską i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na UW. Stypendystka Agencji Reutera w Londynie. Autorka książek, m.in.: „Matka Hłaski”, „Pajęczyna. Syndrom Bezpieki”, „Czterdzieści twardych” (za tę książkę Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznało jej Jubileuszowy Medal i legitymację Honorowego Członka Stowarzyszenia), „Miłosne gry Marka Hłaski”, „Ostatni krzyk”. Członek Zarządu SPP. Była redaktor naczelna miesięczników „Pani” i „Sukces”. Obecnie współpracuje z tygodnikiem „w Sieci”. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa UW i Podyplomowym Studium PR na UW. Doktorantka na Wydziale Dziennikarstwa UW.