Słowa kluczowe: medioznawstwo telewizja cyfrowa telewizja globalizacja Słowacja Reality show Czechy

KMT 2012 nr 4 Pobierz PDF

Peter Mikuláš, Ph. D.,

Źródło: Peter Mikuláš, Ph. D., Pattern and Final Text in Factual Television (An Analysis of Relationship between TV Format and TV Program), "Kultura - Media - Teologia", 2012( 11) nr 4, s. 55-66.

Głównym celem poniższej pracy jest analiza relacji między wzorem i tekstem ostatecznym. Bardziej konkretnie autor skupi się na gatunkach telewizyjnych, opartych na faktach. Omówi także relację, zachodzącą między formatem telewizyjnym i programem telewizyjnym. Analizując tę relację, autor skupia się na brytyjskim formacie Farmer Wants a Wife TV i na dwóch odmiennych adaptacjach: z Czech i ze Słowacji. W niniejszym artykule autor chce podkreślić szerokie spektrum problemów, związanych z adaptacją programów telewizyjnych, opartych na faktach, głównie poprzez analizę porównawczą w oparciu o zmodyfikowaną koncepcję Nicka Laceya i Ib Bondebjerg.