Słowa kluczowe: edukacja medialna duchowieństwo Edukacja medialna wspólnota tożsamość dzieci psychologia dzieci młodzież manipulacja wychowanie salezjanie

KMT 2013 nr 4

Dorota Sys,

Źródło: Dorota Sys, Wykorzystanie założeń wychowawczego systemu prewencyjnego św. Jana Bosko w edukacji medialnej ze szczególnym uwzględnieniem problemu manipulacji, "Kultura - Media - Teologia", 2013( 15) nr 4, s. 35-48.

Problem manipulacji w mass mediach implikuje poszukiwanie metod, technik i środków, które pomogą młodemu człowiekowi zminimalizować jej negatywny wpływ. Zastosowanie podstawowych założeń systemu prewencyjnego, takich jak zapobieganie (informowanie o istniejącym zagrożeniu, o technikach manipulacji itd.), czy asystencja (obecność osoby dorosłej podczas korzystania z mediów przez dziecko), może być w edukacji medialnej dobrym narzędziem obrony przed manipulacją i jej skutkami.