Słowa kluczowe: World Press Photo fotografia

KMT 2011 nr 2 Pobierz PDF

Sylwia Konopacka-Bąk,

Źródło: Sylwia Konopacka-Bąk, Wirtuozeria iluzji czy wierne oddawanie walorów rzeczywistości – problematyka prawdy na przykładzie konkursu World Press Photo, "Kultura - Media - Teologia", 2011( 5) nr 2, s. 46-59.

Niniejszy artykuł jest próbą podjęcia rozważań nad obecnością prawdy w fotografii na przykładzie jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej – World Press Photo. Problem prawdy jest widoczny nawet na poziomie semantycznym: łacińskie pojęcie imago oznaczające obraz wiąże się ściśle z imaginatio – synonimem wyobrażeń, iluzji. Czy zatem fotografia zasługuje na to, aby określać ją mianem wiernej reprezentacji rzeczywistości? A może jest tylko jej nieudolną kopią, która nie jest w stanie zaświadczyć o autentyczności wydarzeń?

Sylwia Konopacka-Bąk

ur. 1986, doktorantka w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz absolwentka Edukacji Medialnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Obowiązki na uczelni łączy z pracą w jednej z organizacji pozarządowych, która zajmuje się działaniami związanymi z rozwojem polskiego rolnictwa. Jej zainteresowania stanowią takie zagadnienia jak: interpretacja obrazu, Locus Theologicus w fotografii, antropologia wizualna, konkurs World Press Photo. Uwielbia podróżować.