Słowa kluczowe: pokolenie X obraz medialny teoria cyklu pokoleniowego pokolenie boomersów

KMT 2018 nr 1

Mateusz Bieńkowski,

Źródło: Mateusz Bieńkowski, Medialny obraz dzieciństwa przedstawicieli pokolenia „Baby boomers” i „Pokolenia X”. Wokół teorii cyklu pokoleniowego Williama Straussa i Neila Howe’a, "Kultura - Media - Teologia", 2018( 32) nr 1, s. 74-94.

Przedmiotem rozważań artykułu jest medialny obraz dzieciństwa pokolenia „Baby boomers” i „Pokolenia X”. Analizę obrazu medialnego dzieciństwa oparto na filmach, zarówno kinowych, jak i telewizyjnych. W artykule zrekonstruowano analizy, jakich dokonali autorzy teorii cyklu pokoleniowego – Neil Howe oraz William Strauss. Tekst podzielony jest na cztery części. W części pierwszej zaprezentowano charakterystykę społeczeństwa amerykańskiego po drugiej wojnie światowej oraz opis dzieciństwa pokolenia boomersów. W drugiej części przedstawiono obraz medialny tego pokolenia. W kolejnej części artykułu zaprezentowano zmianę nastrojów w społeczeństwie amerykańskim w latach 60. oraz zanalizowano dzieciństwo pokolenia X. W czwartej części zaprezentowano z kolei obraz dzieciństwa pokolenia X.